Strona głównaciekawościBajtowanie i trollowanie - współczesne rozrywki w internetach

Bajtowanie i trollowanie – współczesne rozrywki w internetach

W sieci spędzamy średnio 73 godziny miesięcznie, czyli ponad miesiąc w ciągu roku. W tym czasie jesteśmy narażeni na liczne ataki ze strony hakerów, botów, robaków, trojanów, oszustów i trolli. Ci ostatni, żerując na emocjach oraz niewiedzy, tworzą informacyjny chaos i jeszcze bardziej zaniżają wartość intelektualną internetu. To właśnie o nich opowie nam nasz korespondent, Anonimowy Troll. Na początek słowniczek istotnych pojęć.memy – zabawne obrazki z zwięzłym tekstem u góry i/lub na dole obrazka.
troll – osoba szydząca, drwiąca, często publikująca treści mające na celu wkręcenie internauty i spowodowanie gównoburzy.
troll konto – konto facebookowe z nieprawdziwymi danymi osobowymi oraz zdjęciem profilowym.
gównoburza – jest to fala komentarzy/dyskusji normików, dających się wkręcić na udostępnioną przez trolla treść.
troll net – grupy dyskusyjne (troll grupy), zazwyczaj zamknięte, zrzeszające trolli, jest to kawałek internetów, do którego przeciętny normik nie ma dostępu.
legitne konto – konto z prawdziwymi danymi osobowymi i zdjęciem (legitność w odniesieniu do informacji oznacza, że informacja jest prawdziwa i potwierdzona).
normik – osoba nie rozeznana w troll necie, dająca łatwo się wkręcić przez trolli internetowych. 
Został ustanowiony podział normików ze względu na przedział wiekowy i pewne typy zachowań w internecie:
Grażyna – typowa Polka w średnim wieku, nierozeznana w internecie, nie znająca języka angielskiego, matka polka.
Janusz – typowy Polak w średnim wieku, karmiony TVP, nie znający angielskiego, lubiący nosić skarpetki do sandałów.
Karyna – młoda Polka w wieku reprodukcyjnym, stereotypowa blondynka, ”atencjuszka”, nienadużywająca intelektu.
Sebix – młody Polak w wieku reprodukcyjnym, stereotypowy dres, osiłek, często narodowiec, ”patriota”.
gówniak – dziecko (od niemowlęcia po wiek gimnazjalny).
Madka – stereotypowa młoda Matka Polka, skupiona na dziecku i właściwie tylko na nim.
atencjusze – młode kobiety, bardzo rzadko mężczyźni, wrzucające posty, o zazwyczaj skąpej wartości merytorycznej. Celem tego jest skupienie na sobie uwagi, nieważne czy pozytywnej, czy nie.
stulejarze – mężczyźni, zazwyczaj młodzi, którzy na widok postu, komentarza atrakcyjnej kobiety bądź po prostu kobiety, natarczywie, czasem żenująco smalą cholewki.

Gdybyście znaleźli się na troll grupie, to w powszechnym użyciu znajdziecie zwroty:

spadać z rowerka – zostać usuniętym z grupy dyskusyjnej, otrzymać bana od facebooka.
wynieść kontent – udostępnić treści z troll netu do świata normików.
RiGCZ – Rozum i godność człowieka – określenie powstałe z pasty.
AMA – Ask me anything – dodawane na koniec posta na troll grupach.
Np. ”Jestem z normicką dziewczyną. AMA
inba – jeśli trollowanie wyjdzie.
rajd – grupowe trollowanie.
Sposoby trollowania:

bait/zbajtować – bait (z ang. przynęta)  to obrazek bądź treść z nieprawdziwymi danymi, jeśli internauta uwierzy w nią, dodatkowo potwierdzając to lajkiem bądź komentarzem, został zbajtowany.
Np. troll na dowolną grupę dyskusyjną wrzuca taki obrazek z pytaniem ”Jak byście nazwali tak ubranego chłopaka?” 

W wielu komentarzach pojawi się określenie ”pedał”, które na facebooku jest na czarnej liście, za użycie go nawet w kontekście części od roweru, portal daje bana, czyli spadasz z rowerka. A spadniesz na pewno, bo troll tylko czeka na taki komentarz, aby go zgłosić.
To standardowy przykład baita, który wrzucony na np. grupę narodowców, patriotów wywoła gównoburzę. Rodzaj baita triggerującego.
Na memie zdjęcie przypadkowej osoby z opisem nieistniejącego ”bohatera”, który dostał nieistniejącą nagrodę.


triggerowanie – zamieszczanie treści, która spowoduje określoną reakcję.
Np. troll zamieszcza z troll konta  na grupie dyskusyjnej feministek post:

”Aborcja jest nieetyczna i powinna zostać zdelegalizowana, gdyż obowiązkiem moralnym, jak i biologicznym kobiety jest rodzenie dzieci, nie ma ona w tej sprawie prawa głosu.”

Reakcją jest żywa kontra dyskusyjna członków grupy (gównoburza), którzy niechybnie zostali striggerowani.

Pasta – jest to komentarz, który został napisany przez normika w trakcie gównoburzy. Zazwyczaj jest on długi, o dość sporym nacechowaniu emocjonalnym. Trolle zapisują takie perełki, ażeby przerabiać je i wrzucać w różnych okolicznościach.
Np. Normik napisze długi komentarz o tym, jak bardzo nie zgadza się z postem trolla, w którym np. szkaluje się papieża Jana Pawła II. Komentarz zostaje zapisany i używany przez trolla na troll grupie pod postami o różnej tematyce, np. majonezu. Komentarz o papieżu zostaje przerobiony, każde słowo papież zastępowane jest słowem majonez. Powstaje wtedy tekst o absurdalnym brzmieniu, ale silnym nacechowaniu emocjonalnym. 

Wrzucam oryginał komentarza, nie zmuszam do lektury całego, zwróćcie jednak uwagę na sam początek, czyli ”masz ty wogole rozum i godnośc człowieka?(sic!)”. Zwracam na to uwagę, ponieważ ta pasta i ten fragment stały się bardzo sławny w troll necie. Od tego jednego pytania z pasty powstał zwrot RiGCZ, co w slangu oznacza coś bardzo dobrego, wykwintnego, takiego naj naj, przeciwieństwem jest określenie RAK. Przykładowy post:
”Pizza hawajska,
RiGCZ czy RAK??”
Opinie są zawsze subiektywne, a dyskusja trolli zawsze zagorzała.

Oryginał komentarza pod postem szkalującym papieża:
”no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej ty się wychowałes rodzinie ale chyba ty nie wiem nie rozumiesz co to jest wiara .jeśli myslisz że jestes wspaniały to jestes zwykłym czubkiem którego ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się takiej świętej osoby jak papież jan paweł 2 .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie zdięcia na forach internetowych?ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że do koscioła nie chodzi jak jestes nie wiem ateistą albo wierzysz w jakies sekty czy wogóle jestes może ty sługą szatana a nie będziesz z papieża robił takiego ,to ty chyba jestes jakis nie wiem co sie jarasz pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile papież zrobił ,on był kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle papieża naszego ?pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez dziecko naprawdę jestes jakis psycholek bo w przeciwieństwie do ciebie to papież jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły, widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim był papież jan paweł2 jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osobę jak ojciec swięty bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo papież nikogo nie obrażał a ty za co go obrażasz co? no powiedz za co obrażasz taką osobę jak ojciec święty ?brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi.” 

Po cóż robić takie bzdury, pomyślisz. Otóż pasty dla trolla to bardzo zabawny sposób komentowania, przekazywania opinii, dodatkowo łatwo w ten sposób wyłapać w troll grupie normika i  szybko go usunąć.
Pewnie zapytasz również, jaki jest cel bajtowania czy triggerowania, otóż zwykła rozrywka. Trolle uwielbiają śmiać się z normików, które łykają wszystko jak młody pelikan. Jeśli bajt bądź trigger chwycił, troll robi print screen co zabawniejszych komentarzy, udostępnia je na troll grupach, żeby pośmiali się wszyscy i oczywiście żeby się pochwalić.
ZOBACZ TAKŻE

48 KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE

ŚWIEŻE KOMENTARZE