O wodzie

Polska wysycha! to fakt, o którym nie chcemy słyszeć w pechowym roku 2020. Pożary w Australii i na Ukrainie oraz pandemia Covid-19 wyczerpały już przecież limit globalnych problemów na ten rok. Skoro jednak kwestie dotyczące polskiej polityki wodnej były poruszane nawet w czasie letniej kampanii wyborczej, to znaczy, że coś jest na rzeczy. Na przestrzeni ostatnich lat zmiany środowiskowe w naszym kraju są już widoczne gołym okiem. Łagodne zimy i ostre lata z monsunowymi opadami deszczu nie sprzyjają gromadzeniu wody w glebie, którą intensywne, krótkie deszcze głównie wyjaławiają. Sukcesywnie spada też poziom polskich jezior i rzek w małym stopniu wspieranych wodą roztopową.
Z tych i innych zapewne powodów Państwowe Gospodarstwo Wodne o malowniczej nazwie Wody Polskie chce przeznaczyć w tym roku 2 miliony złotych na inwestycje w rodzimą gospodarkę wodną. W tym momencie gromadzimy i przechowujemy w Polsce trochę ponad 6% wody, która spada nam z nieba. Wody Polskie mają ambicje dzięki inwestycjom tę wartość podwoić. Piszę o tym, bo jest to jeden z niewielu krajowych problemów, na który każdy z nas może mieć realny wpływ. Gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki jest możliwe również w przestrzeni miejskiej. Właściciele domów mogą w 2020 dostać do 5 tysięcy złotych dotacji na instalacje łapiące deszczówkę i wody roztopowe. Państwo wspiera też finansowo kopanie stawów i studni. Plany są spore, bo cichy problem rośnie. Woda jest bezcennym surowcem, który przyzwyczailiśmy się mieć pod ręką, ale nie zawsze musi tak być. Właśnie dlatego w tym roku szczególnie warto sprawdzić, co osobiście możesz zrobić, by zatrzymać i oszczędzać wodę w twojej przestrzeni. Nikt nie lubi tych rozległych pustynnych przestrzeni z postapokaliptycznych filmów, prawda? Jeśli nic się nie zmieni, jest to prawdopodobny scenariusz. Tylko schnąć będziemy powoli w afrykańskim stylu.
linki:
ZOBACZ TAKŻE

304 KOMENTARZE

  1. Усик-Джошуа: Результат взвешивания и битва взглядов (видео) Александр Усик Энтони Джошуа 2021.25.09 Усик — Джошуа. Олександр Усик проведе „бій мрії” з Ентоні Джошуа. В кінці вересня українських любителів боксу чекає супербій Олександр Усик (18-0, 13 KO) — Ентоні Джошуа (24-1, 22 КО). Українець, в

  2. Украинский боксер Александр Усик пожелал британцу Энтони Джошуа хорошего дня. Видео он опубликовал в Instagram Anthony Joshua vs Oleksandr Usyk Промоутерська компанія MatchroomBoxing випустила міні-фільм, у якому показала підготовку українського супертяжа Олександра Усика (18-0; 13 КО) до бою проти чемпіона світу за версіями WBA, WBO та IBF Ентоні Джошуа (24-1; 22 КО).

  3. Усик улетел на бой с Джошуа Украинец Александр Усик (18-0, 13 КО) улетел на поединок с чемпионом мира по версиям wbo, wba, ibf и ibo Энтони Джошуа (24-1, 22 КО). Об этом сообщил… Усик и Джошуа провели битву взглядов Последняя встреча Александр Усик Энтони Джошуа Усик Джошуа – промоутер прокоментував важливість бою для

NAJPOPULARNIEJSZE

ŚWIEŻE KOMENTARZE