Bajki robotów

Boty będą pisać teksty dla Agory. Oto nadchodzi kres wszelkiego literactwa. Po kolei maszyny zastąpią dziennikarzy, pisarzy i poetów (dziennikarki, pisarki i poetki, jeśli wolisz). Przejmą blogi, wyplenią youtuberów i będą władać na twitterze oraz instagramie.
Piosenka na tę smutną okazję może być na przykład taka:
Na razie boty Agory zajmą się sportem, a konkretnie rankingami i infografikami, czyli czymś, „co każdy głupi potrafi” – wystarczy poukładać dane. Ale sztuczna inteligencja z powodzeniem tworzy już teksty. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Tutaj możesz przeczytać tekst bota na temat – a jakże – przyszłości i tego, jak maszyna może zastąpić człowieka. Choć jego odpowiedź jest pokrętna, czyta się ją z pewną przyjemnością.
To właśnie zaskakująca logika elektronicznych głów może wzbudzać zainteresowanie i pozwala im tworzyć sztukę. Boty i roboty coraz lepiej będą odnajdywać się w literaturze czy malarstwie. Ich główny atut to świeże spojrzenie. W pewnym sensie podobne do tego, jak świat widzą dzieci. Tylko w tym przypadku byłoby to dziecko dziwaczne, pełne informacji, możliwości i sprzeczności – trochę jak w Akirze (przy okazji polecam). Na razie uczą się i pielęgnują wrodzoną niechęć do nas.
Może kiedyś okaże się, że człowiek zrobił i wymyślił już swoje, a jego dzieło powinny kontynuować maszyny, których jest twórcą?
Tym ponurym pytaniem zamykam tekst. Na deser kilka dzieł eDavida, robota, którego głównym zajęciem powinna być produkcja części samochodowych.
Więcej prac tutaj.
www.businessinsider.com
www.businessinsider.com
www.businessinsider.com
www.businessinsider.com
ZOBACZ TAKŻE

11 KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE

ŚWIEŻE KOMENTARZE